Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Uzdrowiska

O latach największej świetności Krynicy perły polskich uzdrowisk – świadczy zabytkowa zabudowa zdrojowa, w głównej mierze drewniana, pochodząca z XIX w. oraz z okresu międzywojennego. W niej wyróżniają się położone przy Bulwarach Dietla: willa „Romanówka” i willa „Witoldówka”. Reprezentacyjnymi budowlami uzdrowiska są także: neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy, w którym znajduje się ujęcie wody „Mieczysław”, Nowy Dom Zdrojowy oraz Stare i Nowe Łazienki Mineralne. W pobliżu Starego Domu Zdrojowego powstała multimedialna fontanna. Pokazy z muzyką odbywają się w piątek, sobotę i niedzielę. Uzdrowisko posiada infrastrukturę leczniczą z przeznaczeniem dla turystów oraz wszystkich zjeżdżających „do wód” w celu podreperowania zdrowia. W roku 1869 nad tzw. Zdrojem Głównym wzniesiono pijalnię wody. Pod koniec roku 2014 Pijania Główna przeszła gruntowną modernizację. Obiekt zyskał nowe funkcje kongresowo-wystawiennicze, aby mógł gościć duże wydarzenia gospodarcze i kulturalne. Warte uwagi są pozostałe pijalnie krynickie – położona u stóp Góry Parkowej w Parku Zdrojowym pijalnia „Jana” oraz pijalnia „Słotwinka” w Parku Słotwińskim.

 

Uzdrowisko Muszyna jest urokliwie położone wśród szczytów i potoków górskich. Funkcjonują tutaj trzy miejscowości uzdrowiskowe: Muszyna, Złockie i Żegiestów-Zdrój. Głównymi ich walorami są: łagodny górski klimat, piękny krajobraz, obfitość lasów, cisza i spokój oraz duże zasoby naturalnych wód mineralnych tzw. szczaw wodoro-węglanowo-wapniowo-magnezowosodowych i żelazistych. Wody muszyńskie zawierają niezbędne człowiekowi biopierwiastki: magnez, wapń, sód, potas, żelazo, selen i lit. Wody te dostępne są w pijalniach: „Milusia” w Muszynie przy ul. Piłsudskiego 23 oraz „Antoni” w Muszynie przy Alei Zdrojowej. W sezonie letnim ogólnodostępne są punkty czerpalne wód mineralnych: zdrój „Anna” w Muszynie przy ul. Jasnej, zdrój „Grunwald” w Muszynie przy ul. Grunwaldzkiej, zdrój „Wapienne” w Muszynie przy ul. Podgórnej, zdrój „Za Cerkwią” w Szczawniku, obok cerkwi - będący pomnikiem przyrody oraz zdrój „Iwona” w Jastrzębiku – również będący pomnikiem przyrody. Będąc w Muszynie warto odwiedzić rezerwat „Las Lipowy Obrożyska”, przez który prowadzi 4,2 km ścieżka dydaktyczna z siedmioma przystankami, oznaczona biało-zielonym kwadracikiem. Piękną panoramę uzdrowiska podziwiać można ze wzgórza zamkowego.

 

Uzdrowisko Piwniczna-Zdrój położone jest w strefie górskiej w dolinie rzeki Poprad. Na turystów i kuracjuszy czeka tu kilkadziesiąt ośrodków wypoczynkowych i sanatoryjnych, które oferują lecznicze kąpiele, zabiegi borowinowe, masaże, gimnastykę, inhalacje oraz kurację pitną wodami o doskonałym składzie mineralnym i smaku, zwanymi „kwaśnymi wodami”. Są to szczawy wodoro-węglanowo-wapniowo-magnezowo-sodowożelaziste charakteryzujące się wysoką zawartością jonów magnezowych i wapniowych. Woda mineralna „Piwniczanka” dostępna jest w pijalniach przy ul. Zdrojowej. Liczne źródła wód mineralnych z Głębokiego, Łomnicy i Wierchomli dostępne są bezpośrednio w miejscach ich wypływów. Najistotniejszym elementem składu tutejszych wód jest magnez, który odgrywa ważną rolę w zapobieganiu miażdżycy, obniżając poziom cholesterolu i zapobiegając niedokrwieniu mięśnia sercowego. Piwniczańskie wody wpływają również regulująco na kwasowość krwi, a przez to pośrednio obniżają poziom cukru, zarówno we krwi, jak i w moczu. Specyfika klimatu sprawia, że dobrze się tu czują osoby z niskim i wysokim ciśnieniem. Ukształtowanie terenu gminy daje szerokie możliwości uprawiania turystyki górskiej przez cały rok.