Starosta apeluje o pomoc firmom z naszego terenu budującym autostradę A4

19 czerwca 2012 r.

Starosta nowosądecki Jan Golonka skierował dzisiaj apel do sądeckich parlamentarzystów, Wojewody Małopolskiego, Marszałka Województwa oraz ministrów w sprawie pomocy firmom z naszego terenu, które pracowały przy budowie autostrady A4.

Treść pisma:

„Szanowny Panie Pośle!

W związku z protestami firm z naszego regionu uczestniczących jako podwykonawcy lub usługodawcy w budowie autostrady A4 zwracam się do Pana z prośbą o podjęcie wszelkich kroków w celu ochrony tysięcy miejsc pracy w tych firmach.

Z regionu sądecko-limanowsko-gorlickiego jako podwykonawcy lub usługodawcy w budowie autostrad uczestniczyło około 300 (trzysta) firm. Od ubiegłego roku czekają one na zapłatę. Z dnia na dzień są coraz bardziej zagrożone bankructwem, które będzie oznaczać likwidację kilku tysięcy miejsc pracy. W najbardziej dotkniętej bezrobociem części Małopolski będzie to prawdziwą katastrofą dla gospodarki oraz setek rodzin naszego regionu, które pozostaną bez środków do życia i będą zdane jedynie na instytucje opiekuńcze państwa.

Dlatego apeluję do Pana o podjęcie szybkich kroków ratujących zagrożone podmioty gospodarcze, a w szczególności o działania na rzecz:

• uruchomienia systemu poręczeń kredytowych dla zagrożonych firm, udzielanych przez podmiot będący własnością państwa;
  • odsunięcia terminu spłat zaległości, jakie mają te podmioty gospodarcze względem skarbu państwa (ZUS, Urząd Skarbowy i inne) do czasu uregulowania zapłaty przez głównych wykonawców autostrad;
  • szybkiego uchwalenia ustawy umożliwiającej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad spłatę niezaspokojonych należności przedsiębiorców za prace wynikające z realizacji udzielonych zamówień publicznych;
  • włączenia do tej ustawy - obok podwykonawców - również podmiotów gospodarczych będących usługodawcami względem firm budujących autostrady;
  • przyspieszenia procedur sądowych, aby podmioty gospodarcze  mogły odzyskać należne im pieniądze po kilkumiesięcznym, a nie kilkuletnim, procesie sądowym.

Szybkie uruchomienie mechanizmów prawnych pozwoli uratować ważną część gospodarki naszego regionu, zachować kilka tysięcy miejsc pracy i zapewnić byt setkom rodzin z rejonu Nowego Sącza, Limanowej i Gorlic.

W imieniu tysięcy sądeczan proszę Pana o podjęcie kroków ratujących firmy z naszego regionu. Bez skutecznych działań parlamentarzystów będą one bowiem skazane na upadek.”