Oficjalny Portal Powiatu Nowosądeckiego
PL GB DE RU SK SR IT RO BG U
Submenu
 • Turystyka
 • SĄDECKIE naj
 • Atrakcje turystyczne
 • Baza noclegowa
 • Sądecka Marka Turystyczna
 • Aplikacja mobilna SĄDECKIE 4U
 • Wycieczki rowerowe
 • Szlak międzykulturowy
 • Karpacka Mapa Przygody
 • Na śliwkowym szlaku
 • Informacja turystyczna
 • Szlak Architektury Drewnianej
 • Sądecczyzna z lotu ptaka
 • Historia ziemi sądeckiej
 • Herb i logo ziemi sądeckiej
 • Wybitni Sądeczanie
 • Dziedzictwo kulturowe
 • Gminy
 • Powiatowe Forum Dyskusyjne
 • Powiat w liczbach
 • Starostwo powiatowe
  Atrakcje turystyczne

  Baza noclegowa

  Sądeckie w smartfonie

  Sądeckie Szlaki Turystyczne

  Sądecka Marka Turystyczna

  Dziedzictwo kulturowe

  Kalendarz imprez

  Prognoza pogody
  Mapa powiatu
  Strony urzędowe miast i gmin
  powiatu nowosądeckiego


  Starostwo powiatowe
  Kalendarz
  NPWSCPS
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23
  24
  25 26 27 28
  29 30 31
  Cytat dnia: Natura dała nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili (Sofokles 496-406 p.n.e.)
  Nowy Sącz
  Statystyki odwiedzin
  Goście online 2 osób.
  Dzisiaj odwiedziło nas 14 osób.
  Wczoraj odwiedziło nas 903 osób.
  W tym roku: 19870 osób.
  Nowy Sącz
  Newsletter
  Imię:
  E-mail:
  Nowy Sącz
  nowosądecki

  Zamki, dwory i pałace

  ZAMEK RYTERSKI - jego ruiny znajdują się na wzgórzu nad rzeką Poprad
  w Rytrze. Zamek powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Pełnił wówczas rolę strażnicy granicznej oraz strzegł traktu handlowego wiodącego doliną Popradu. Czasy jego świetności przypadają na wiek XIV i XV. W tym okresie przez Rytro często przejeżdżały orszaki królewskie m.in. król Władysław Łokietek, jego córka Elżbieta (żona króla węgierskiego Karola Roberta) i Kazimierz Wielki oraz królowa Jadwiga. Od XVII w., szczególnie po najeździe na Sądecczyznę księcia Rakoczego, zniszczony zamek popadł w ruinę. Obecnie prowadzone są tu prace renowacyjne.


  W ROŻNOWIE zachowały się pochodzące z XVI wieku RESZTKI FORTYFIKACJI oraz jedna z niewielu na świecie BELUARDA datowana na XVII-XVIII w.
  Na uwagę zasługuje również DWÓR z XIX w. Nad miejscowością dominują RUINY ZAMKU rodu Rożenów z XIV w. W XV w. warownię kupił Zawisza Czarny
  z Garbowa herbu Sulima, bohater spod Grunwaldu. W okresie późniejszym zamek przeszedł w ręce Leliwitów Tarnowskich. Nie był już wówczas używany i popadł
  w ruinę.

  W ZBYSZYCACH obok kościoła usytuowany jest DWÓR OBRONNY z alkierzami, dachem mansardowym uzupełnionym kolumnadą i parkiem.

  W TĘGOBORZY znajduje się XIX-wieczny murowany PAŁAC wybudowany przez ród Stadnickich. Pałac jest własnością prywatną i nie został udostępniony do zwiedzania, warto go jednak zobaczyć z zewnątrz. Wspaniale prezentuje się kolumnowy portyk z trójkątnym frontonem oraz piękny taras od strony parku.

  W ŁOSOSINIE DOLNEJ ciekawostką jest XIX-wieczy PAŁAC. Jednak to obiekt prywatny i nie jest udostępniony do zwiedzania.

  W WITOWICACH DOLNYCH znajduje się XIX-wieczny DWÓR murowany stanowiący element kompozycji przestrzennej ogrodu dworskiego. To również obiekt prywatny nieudostępniony do zwiedzania.

  W MUSZYNIE na stromym wzgórzu popularnie nazwanym Basztą, zachowały się RUINY ZAMKU, który powstał ok. 1390 r., miał za zadanie bronić granicy
  i szlaków handlowych, a także pełnił funkcję komory celnej. Był rezydencją starostów biskupiego „państwa muszyńskiego” do 1474 r., kiedy to został znacznie zniszczony. Zamek został odbudowany w stylu renesansowym przez Węgrów.
  Od tego momentu pełnił wyłącznie funkcję strażnicy. Wraz z rozwojem techniki wojskowej jego ranga stopniowo malała, w okresie rozbiorów nastąpiła całkowita degradacja. Do dzisiaj zachowały się fragmenty murów od strony południowej, sterczyna ściany graniastej wieży, zabezpieczone resztki sklepienia oraz mury wieży zamkowej. Na kamiennym postumencie na murach zamku znajduje się figura Najświętszej Marii Panny, ufundowana przez parafian w 1979 r.


  DWÓR STAROSTÓW W MUSZYNIE przy ul. Kity powstał na przełomie XVIII
  i XIX w. Przebudowano go na początku XX w. Jest budynkiem parterowym na planie prostokąta, murowanym, z szerokim frontem. Dach czterospadowy, kryty gontem z wysuniętym okapem.

  KORDEGARDA W MUSZYNIE przy ul. Kity. Pierwszą wzmiankę o tym budynku spotkać można w inwentarzach „klucza muszyńskiego” z 1732 r. Obecnie istniejąca kordegarda wystawiona w miejscu dawnej, pochodzi z przełomu XVIII i XIX w.
  Jest to budynek parterowy, murowany i otynkowany o czterospadowym dachu
  z wysuniętym okapem i lukarnami w poddaszu. Od frontu widoczny ganek
  z dachem dwuspadowym.

  ZABYTKOWY ZESPÓŁ SZEREGOWEJ MIESZCZAŃSKIEJ ZABUDOWY MIESZKALNEJ W MUSZYNIE przy ul. Kościelnej pochodzi z przełomu XIX i XX w. Na uwagę zasługują budynki o numerach 7, 18, 41, 46, 49, 51, 54, 55, 57, 59, 61, 75. Domy ustawione są w jednej linii równolegle do ulicy. Charakterystycznym elementem są drewniane bramy w elewacji frontowej z półkolistym nadprożem.
  Na uwagę zasługuje dom z nr 7, w którym w 1770 r. mieściła się prawdopodobnie kwatera konfederatów barskich.


  W NAWOJOWEJ ciekawostką jest murowany PAŁAC składający się z dwóch
  skrzydeł połączonych w 1838 r. przez Edwarda Stadnickiego wieżą i salą jadalną.
  Starszą, dwupiętrową część, zbudował Piotr Nawojowski prawdopodobnie
  ok. 1560 r. Zachowały się tylko piwnice z tego okresu. Za pałacem rozciąga się
  wspaniały PARK z wieloma drzewami uznanymi za pomniki przyrody. Obecnie
  pałac jest siedzibą Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Agencji
  Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

  W PIWNICZNEJ-ZDROJU na uwagę zasługuje ZABYTKOWA ZABUDOWA RYNKU z kamienicami z XIX i początku XX w. Zachowała się też murowana cysterna-studnia z XVII wieku, która początkowo zaopatrywała mieszczan w wodę do użytku codziennego, a później została zbiornikiem przeciwpożarowym.
  Na wyposażeniu studni była sikawka, skórzane wiadra i beczki na wodę. W czasie wielkiego pożaru miasta w 1876 r. studnia spłonęła wraz z całym wyposażeniem. Ocalała jedynie figura św. Floriana, która wpadła do wody. Budowlę zrekonstruowano w 1913 r., nakryto dachem wspartym na kolumnach
  i zwieńczonym wieżyczką. Na jednym ze zwieńczeń wymalowano wówczas portret założyciela miasta - Kazimierza Wielkiego. Obecnie na studni ustawiony
  jest odrestaurowany konny wóz strażacki.

  W WIELOGŁOWACH znajduje się DWÓR z XVII w. W 1958 r. ostatnia właścicielka dworu, M. Stuber, podarowała go Zgromadzeniu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, które założyły tu klasztor. Jest to budynek drewniany, wzniesiony z drewna modrzewiowego, otynkowany, parterowy, szerokofrontowy, na planie prostokąta, pierwotnie z czterema alkierzami przy narożnikach, z których zachowały się tylko dwa oraz z dwoma nowszymi gankami i przybudówką.
  W zachodniej części dworu znajduje się kaplica klasztorna z obrazem Matki Boskiej. Podczas wykonywania prac malarskich odkryto fragmenty klasycystycznej polichromii. Przed dworem stoi kamienna figura Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia.

  W DĄBROWIE znajduje się DWÓR z drugiej połowy XIX w. To budynek eklektyczny, murowany z cegły z użyciem kamienia, założony na planie litery „T”.

  DWÓR ZIELIŃSKICH W KLĘCZANACH to budowla o charakterze eklektycznym, pozbawiona wyraźnych cech stylowych, parterowa, posadowiona na kamiennym cokole. Obecnie siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmcu.

  DWÓR W LIPNICY WIELKIEJ został zbudowany ok. 1902 r. na rzucie prostokąta, jednokondygnacyjny, z piętrową częścią środkową i czterokolumnowym portykiem. We dworze funkcjonuje zakład terapii zajęciowej.

  DWÓR W NIECWI powstał na początku XIX w. z kamienia łupanego i cegły, składa się z dwóch części: ośmiobocznej, trzykondygnacyjnej wieży oraz parterowego budynku mieszkalnego. Obiekt jest własnością prywatną.

  DWÓR W CHEŁMCU pochodzi z końca XIX w., jest murowany, parterowy, wzniesiony na planie prostokąta z dachem czterospadowym. Dworek znajduje się w złym stanie technicznym.

  DWÓR W MARCINKOWICACH to murowany obiekt z przełomu XVII i XVIII w. Mieści się tu siedziba Szkolnego Muzeum Historycznego.

  DWÓR W BRZEZNEJ z XIX w. to przykład zabudowy dworskiej, bardzo rozwiniętej pod względem infrastruktury i samowystarczalnej gospodarczo. Obecnie jest siedzibą Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa.


   

  ZAMEK TROPSZTYN W WYTRZYSZCZE położony jest nad Jeziorem Czchowskim zamek pochodzi z 1382 roku. Tworzy, wraz z kościółkiem w Tropiu (znajdującym się na drugim brzegu jeziora), malowniczą bramę ziemi sądeckiej.

    wstecz

  Portal Powiatowy
  Wszystko o urzędzie

  PCZK

  System umawiania wizyt w Wydziale Komunikacji i Transportu
  sądecczyzna
  Oficjalne stanowiska Zarządu Powiatu
  Sprawy urzędowe
 • Informacje o przetargach
 • Powiatowy Rzecznik Konsumentów
 • Praca w Starostwie
 • Prawo
 • Powiatowy Urząd Pracy
 • Prawa Pacjenta
 • Informacje o powiecie nowosądeckim
  Serwis dla mieszkańców i turystów

  Serwis dla rolników

  Serwis dla przedsiębiorców

  Programy, granty

  Zasłużeni dla Ziemi Sądeckiej

  Patronaty Starosty Nowosądeckiego

  Wyróżnienia Starosty Nowosądeckiego

  Tablica ogłoszeń

  Geoportal

  Elektroniczna Hipoteka

  Ciekawe linki

  Samorząd:

  Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego
  Konwent Starostów Województwa Małopolskiego
   
  Województwo Małopolskie
  Wrota Małopolski
   
  Związek Powiatów Polskich
  Urząd miasta Nowego Sącza
   
  Stowrzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

  Inne:

  Stowarzyszenie SURSUM CORDA
  Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką
   
  5 powiatów
  Sądeckie. Zasmakuj w nas.
   
  Darmowy program PITY
  Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota w Nowym Sączu
   
  Telewizja Turystyczna
  Sądeckie TV-T
   
  Telewizja Turystyczna
   

  Starostwo
  Piszą o nas
  archiwum 
  Starosta powiatowy Nowy Sącz
  Portal Powiatu Nowosądeckiego